- +48 694 023 754
- kontakt@muszynska-ginekolog.pl
W obecnej chwili kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji. To z kolei sprawia, że wybór jednej z nich jest zdecydowanie trudniejszy. Warto rozważyć ewentualne plusy i minusy stosowania poszczególnych środków antykoncepcyjnych.
Decyzja o wyborze metody ochrony przed niepożądaną ciążą poprzedzona jest szczegółową analizą uwarunkowań socjalno – zdrowotnych. Pod uwagę brany jest szereg czynników, do których zalicza się wiek, przebyte schorzenia, czy obciążenia genetyczne.
Najważniejszym aspektem są jednak oczekiwana i preferencje moich pacjentek – dlatego też proponuję szeroki zakres metod antykoncepcyjnych, aby możliwie najlepiej dobrać je do indywidualnego przypadku.
WKŁADKI ANTYKONCEPCYJNE
Wkładki wewnątrzmaciczne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niepożądanym ciążom. Skuteczność tej metody jest wysoka (na tysiąc aktywnych seksualnie kobiet, stosujących tę metodę przez jeden rok; od 3 do 21 może zajść w niepożądaną ciążę). Większą skuteczność mają wkładki dodatkowo zawierająca hormon (na tysiąc kobiet stosujących tę metodę przez jeden rok, w ciążę zachodzi jedynie jedna osoba). Wszystkie wkładki mogą pozostawać w jamie macicy przez okres 5 lat.
Wybór określonego rodzaju wkładki uzależniony jest od wyników badania ginekologicznego wraz z badaniem cytologicznym oraz badania ultrasonograficznego
ANTYKONCEPCYJNE ŚRODKI HORMONALNE
Hormonalny środek antykoncepcyjny zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów. Jego działanie polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników. Wród antykoncepcynych środków hormonalnych występują:
Tabletki Stosuje się preparaty jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Tabletki dobierane ą indywidualnie, aby maksymalnie zabezpieczyć pacjentkę przed niepożądaną ciążą. Ponadto oferuję kompleksową instrukcję sposobu stosowania tabletek , sposoby postępowania w przypadku „zapomnienia” oraz wyjaśnienie wszelkich możliwych niepokojących objawów.
Pierścienie dopochwowe umieszcza się w pochwie i pozostawia tam przez cały okres między miesiączkami (3 tygodnie). Dzięki temu przez cały ten czas z krążka uwalniana jest stała dawka hormonów, która wstrzymuje owulację i zapobiega zapłodnieniu. Skuteczność krążka dopochwowego, takiego jak na przykład NuvaRing, jest podobna do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Według wskaźnika Pearla wynosi 0,25-1,18. Oznacza to, że na 400 kobiet stosujących te metodę jedna do czterech z nich zaszły w ciąże.
Plastry antykoncepcyjne o rozmiarach 45 mm na 45 mm, które przykleja się na pośladku, podbrzuszu, na zewnętrznych powierzchniach ramion i na barkach. W celu zachowania działania antykoncepcyjnego konieczna jest cotygodniowa zmiana plastra. Konieczne jest utrzymanie plastrów przez okres trzech tygodni (w jednym 28-dniowym cyklu), potem następuje jeden tydzień, w którym kobieta nie ma przyklejonego plastra (i w tym czasie występuje krwawienie miesięczne).
IMPLANTY PODSKÓRNE
Implant podskórny to niewielki „pręcik” z tworzywa sztucznego o długości 4 cm i grubości 2 mm. Nieustannie uwalnia on niewielkie dawki progestagenu, który skutecznie zapobiega ciąży. Zatrzymuje owulację, zagęszcza śluz, przez co uniemożliwia dotarcie plemników do jajeczka oraz hamuje cykliczne dojrzewanie błony śluzowej.
Implant wszczepia się pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia. Naskórek jest tam bardzo cienki, dzięki czemu progestagen szybko dostaje się do warstw skóry, a następnie do krwi i rozchodzi się po całym ciele. Zabezpieczają antykoncepcyjnie przez 3 lata.